Exkurze

Lysice adventní – zámek a podzámčí

Termín konání: 2.12.2017

Přednášející / lektor: PhDr. Vít Pospíšil

č. 17086 (sobota)                                                                270,- / 295,- Kč

 Brno - Lysice (scénicky pojatá předvánoční prohlídka jednoho z nejkrásnějších jihomoravských zámků, proslaveného pobytem „rakouské Boženy Němcové“ – Marie Ebner Eschenbachové rozené Dubské z Třebomyslic, bohatá knihovna, exkluzivní sbírka zbraní, čínského a orientálního porcelánu a dalších etnografik sesbíraných na cestách jejím strýcem, jenž v diplomatických službách jako rakousko-uherský námořní důstojník objel svět. Prohlídka kostela sv. Petra a Pavla) - Černá Hora (exteriér zámku projektovaného nejslavnějším architektem Rakouska – Uherska Theofilem Hansenem, autorem brněnského Besedního domu a vídeňského parlamentu, exkurze do pivovaru v Černé hoře) – Brno.
Vstupné 180,- / 105,- Kč
Odjezd 9.00 hod., návrat do 19.00 hod.

Adventní sobota v Bratislavě

Termín konání: 2.12.2017

Přednášející / lektor: Mgr. Vlastimil Sochor

č. 17087 (sobota)                                                               460,- / 485,- Kč, děti 390,- Kč

 Brno – po D2 Břeclav/Brodské – Bratislava (Prohlídka areálu Bratislavského hradu s vyhlídkou na město a impozantní řeku Dunaj, procházka starým městem po proslulém bratislavském korze, na němž se setkáme s netradičními sochami Čumila, Paparazziho a dalšími, korunovační kostel sv. Martina, Michalská věž, Hlavní náměstí s adventními trhy akcentujícími lidové řemeslo, rukodělné výrobky a také tradiční pokrmy, jako jsou lokše plněné na sladko i slano, místní víno, medovina a další. Trhy se prolínají i na sousední Františkánské náměstí, kde je možno navštívit Mirbachův palác s expozicí středoevropského malířství a sochařství. Také lze navštívit nově otevřenou expozici dějin města na Staré radnici či nedaleký Primaciální palác s anglickými gobelíny a řadu dalších galerií včetně Slovenské národní galerie na dunajském nábřeží. Samostatným fenoménem jsou slavné bratislavské kavárny, které udržují vysokou úroveň nejen první republiky, ale i časů rakousko-uherských.) – Brodské/Břeclav – po D2 do Brna.
Vstupné plné cca 8 €, snížené cca 5 €.
Odjezd v 8.00 hod., návrat do 20.00 hod.

Adrenalin i odpočinek v adventním čase na jih od Vídně

Termín konání: 3.12.2017

Přednášející / lektor: Bc. Tomáš Mariánek

č. 17088 (neděle)                                                                580,- / 605,- Kč, děti 450,- Kč

 Brno - Mikulov/Drasenhofen - Vídeň (zastávka na adventních trzích ve Vídni) - Baden bei Wien (luxusní lázeňské město, třetí největší v celém Dolním Rakousku, možnost pobytu ve věhlasných římských lázních se dvěma venkovními a dvěma vnitřními bazény, vířivkou a saunou, termální voda o teplotě 36 °C s velkým obsahem sirovodíku zde vyvěrá z hloubky 1000 metrů; poté následuje prohlídka města a jeho památek - farní kostel sv. Štěpána, radnice na hlavním náměstí, Beethovenův dům aj.; návštěva adventních trhů v lázeňském parku vedle Casina Baden fungujícího už od roku 1934, další adventní stánky se nachází po celém centru města; od 17 hodin následuje pochod čertů v originálních, ručně vyřezávaných maskách děděných z generace na generaci za doprovodu hudby, ohňových a kouřových efektů; tzv. Krampuslauf míří napříč městem, vyráží z náměstí Brusattiplatz, pokračuje Lázeňským parkem a dále přes Hauptplatz až na Josefské náměstí, kde je zakončen) - Vídeň - Drasenhofen/Mikulov - Brno.
Vstupné do římských lázní v Badenu na 3 hodiny: dospělí 15,70 €, senioři 12,20 €, děti 7,80 € (ceny platné v roce 2016 a mohou se mírně změnit).
Odjezd v 7.30 hod., návrat do 21.30 hod.

Do Grazu na nejhezčí adventní trhy Rakouska a za pamlsky do čokoládovny Zotter

Termín konání: 16.12.2017

Přednášející / lektor: Bc. Tomáš Mariánek

č. 17089 (sobota)                                                                890,- / 915,- Kč, děti 670,- Kč

 Brno - Mikulov/Drasenhofen - Vídeň - Bad Fischau (zastávka u barevného motorestu Bad Fischau, vůbec první stavby secesí inspirovaného rakouského architekta Friedricha Hundertwassera) - Riegersburg (90minutová zážitková prohlídka čokoládovny Zotter, během níž se dozvíte všechno o výrobě nejlepší čokolády; na úvodu dostanete audioprůvodce v češtině a porcelánovou lžičku, kterou využijete u čokoládových fontán, možnost ochutnávat neomezené množství pralinek a dalších výrobků během prohlídky) - Graz / Štýrský Hradec (prohlídka historického města na řece Muře a jeho památek - Landhaus jako jedna z nejhezčích renesančních památek Evropy, zbrojnice Zeughaus, katedrála Domkirche, zvonkohra Glockenspiel, vyhlídka z vrcholu Schlossberg s pevností a hodinovou věží s netradičním ukazováním času, plovoucí most a další moderní budovy v centru, nebude samozřejmě chybět ani návštěva 14 vánočních trhů v nejhezčím adventním městě Rakouska, známý ledový betlém Eiskrippe nebo největší trhy přímo na náměstí Hauptplatz s budovou radnice) - Vídeň - Drasenhofen/Mikulov - Brno.

Nutnost včasné rezervace vstupenek do čokoládovny - přihlášky nejpozději do konce října. 
Skupinové vstupné (nezahrnuje návštěvy památek v Grazu) cca 16 €.
Odjezd v 5.15 hod., návrat do 23.30 hod.

Adventní čas plný pohody na rozmanitém Valašsku

Termín konání: 17.12.2017

Přednášející / lektor: Bc. Tomáš Mariánek

č. 17090 (neděle)                                                                510,- / 535,- Kč, děti 350,- Kč

 Brno - Zlín - Horní Lideč (návštěva expozice s ručně vyřezávaným česko-slovenským betlémem, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na pomezí Česka a Slovenska; betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², v betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb včetně dřevořezeb nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje; zhlédneme taky unikátní filmovou projekci, během níž jsou osvětlovány jednotlivé části betlému) - Lešná u Valašského Meziříčí (prohlídka historických komnat zámku obklopeného anglickým parkem, které byly dle dochovaných fotografií z přelomu 19. a 20. století zrekonstruovány a každoročně v adventním čase v nich probíhá doprovodná akce vsetínského výrobního družstva, během níž jsou interiéry zámku ozdobeny více než 5 000 vánočních baněk a uvidíte zde nejnovější trendy v rámci vánoční výzdoby) - Rožnov pod Radhoštěm (prohlídka Valašského muzea v přírodě - nejznámější moravský skanzen a druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě, založené už v roce 1925 bratry Aloisem a Bohumírem Jaroňkovými; návštěva Dřevěného městečka s kostelíkem sv. Anny nebo nejrozsáhlejší části skanzenu v podobě Valašské dědiny s více než 70 stavbami; po celý rok v areálu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly; v adventní době skanzen nabízí nejen pestrou ukázku z dílen lidových umělců, ale i možnost zakoupit dárky pro naše blízké, od 17 hodin navodí vánoční atmosféru přímo v Dřevěném městečku „Živý betlém“ - unikátní lidová hra o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše) - Kroměříž - Brno.
Vstupné do všech objektů základní cca 230,- Kč, zlevněné 170,- Kč.
Odjezd v 7.30 hod., návrat do 21.00 hod.